Erythronium L. psi ząb

Anemone ranunculoides L. Zawilec żółty
10 września, 2016
Iris pseudacorus L. kosaciec żółty
10 września, 2016

Erythronium L. psi ząb

Bylina cebulowa występująca na terenie Ameryki Północnej, Europy i Azji. Według różnych źródeł istnieje od 20 do 30 gatunków. Osiągają od 10 do 20cm wysokości. Nazwa rodzaju pochodzi od charakterystycznej, wydłużonej, białej lub kremowej, prawie nagiej cebuli o długości kilku centymetrów przypominającej barwą i formą psie kły. Gatunki rosną w naturze na różnych siedliskach, począwszy od lasów liściastych a skończywszy na podgórskich łąkach na terenach o klimacie umiarkowanym półkuli północnej. Kwiaty, osadzone pojedynczo lub po kilka na pędzie, zbudowane są z sześciu listków okwiatu, sześciu pręcików i trójdzielnego słupka. Listki okwiatu zdobi u nasady po wewnętrznej ich stronie kontrastowy rysunek w kolorze białym, ceglastoczerwonym lub brązowym. Są one wdzięcznie wywinięte do góry w charakterystyczny lampion. Paleta barw jest ograniczona do bieli, koloru żółtego, różu, fioletu i czerwieni. Liście odziomkowe, lancetowate do eliptycznych, zielone, często spodem nabiegłe w innym odcieniu, wierzchem dekoracyjnie marmurkowane w kolorze brązowym, czerwonym i srebrzystym.  Kwitnienie przypada wiosną w kwietniu i maju czasami również na początku czerwca. Kilka tygodni po przekwitnięciu część nadziemna zamiera, roślina wydaje nasiona i cebule wchodzą w stan spoczynku. Ponownie korzenią się późnym latem.

Rośliny te mają dosyć specyficzne wymagania co do uprawy i przechowywania cebul po ich wykopaniu. Jednakże po zapewnieniu im odpowiednich warunków ich bytność w naszych ogrodach nie nastręcza większych, zwłaszcza w przypadku mieszańców, problemów. Stanowisko przeznaczone do uprawy psichzębów powinno być słoneczne lub lekko ocienione, w okresie intensywnego wzrostu wiosną umiarkowanie wilgotne, natomiast suche w okresie spoczynku latem. Wymagają podłoża przepuszczalnego, zasobnego w próchnicę z dodatkiem rozdrobnionej glinki. Ważne jest aby podczas jesiennych i zimowych dżdżystych dnia nie dochodziło do stagnowania wody. Cebule należy sadzić tak aby nad wierzchołkiem było około 5 cm podłoża. W przypadku mroźnych, bezśnieżnych zim warto dodatkowo okryć podłoże liśćmi, korą lub stroiszem iglastym dla ich ochrony przed przemarzaniem. Co 2-3 lata zaleca się wykopanie i rozdzielenie cebul narosłych w klonach matecznych. Z uwagi na wcześniej wspomnianą budowę cebul, a mianowicie to, że są one nagie, czyli nie posiadają suchej łuski ochronnej, po ich wykopaniu trzeba je koniecznie przechowywać w pojemniku zasypanym piaskiem, torfem lub podłożem z rabaty. Czas przebywania cebul poza podłożem powinien być ograniczony do minimum, gdyż bardzo łatwo i szybko wysychają i zamierają. Aby zapewnić psimzębom odpowiednie warunki w okresie spoczynku latem można dla osuszania podłoża posadzić drobne rośliny sezonowe, które ostrożnie usuniemy jesienią. Optymalną porą zakupu cebul tych bylin jest lipiec i sierpień. Podczas tej czynności zwracajmy baczną uwagę aby cebule nam oferowane były jędrne, o gładkiej powierzchni, białe lub kremowe, bez plam i przebarwień a przede wszystkim przechowywane w piasku, torfie lub drobnych trocinach. Podobnie kiedy nabywamy je wysyłkowo istotne jest staranne ich zapakowanie i zapewnienie odrobiny, niezbędnej wilgoci przez sprzedającego. Solidne szkółki wysyłając cebule psichzębów we wrześniu i październiku prócz obfitego zabezpieczenia roślin opatrują opakowanie informacja o konieczności szybkiego sadzenia w ogrodzie.  Po zakupie sadźmy cebule jak najszybciej.

Poszukiwanie oryginalnych siewek w obrębie gatunków oraz krzyżowanie różnych form zwiększyło znacznie zmienność w obrębie rodzaju psiząb. Północnoamerykańskie gatunku dały szereg łatwych w uprawie odmian. Wiele z nich o żółtych kwiatach powstało w wyniku krzyżowania psiegozębu tuolumeńskiego (E. tuolumnense Applegate) z  oregońskim (E. oregonum Applegate) lub wywiniętym (E. revolutum Sm.), natomiast kwiatami białymi i o różnych odcieniach różu mogą poszczycić się mieszańce psiegozębu oregońskiego z wywiniętym. Zwiększyła się liczba kwiatów na pędzie oraz wysokość roślin. Pojawiły się odmiany dwubarwne, o większej liczbie płatków w kwiecie. Mieszańce mają też o wiele bardziej dekoracyjne liście niż formy wyjściowe.

aktualnie w kolekcji

Erythronium americanum  Ker Gwal.
Erythronium dens-canis L. ’Frans Hals'
Erythronium dens-canis L. ’Lilac Wonder'
Erythronium dens-canis L. ’Moerheimii'
Erythronium dens-canis L. niveum
Erythronium dens-canis L. ’Old Aberdeen'
Erythronium dens-canis L. ’Pink Perfection'
Erythronium dens-canis L. ’Purple King'
Erythronium dens-canis L. ’Rose Queen'
Erythronium dens-canis L. ’Snowflake'
Erythronium dens-canis L.
Erythronium L. (E. oregonum Applegate x E. revolutum Sm.) ’White Beauty'
Erythronium L. (E. revolutum Sm. (hybr. hort.)) ’Pink Beuaty'
Erythronium L. (E. revolutum Sm. (hybr. hort.)) ’Rose Beauty'
Erythronium L. (E. revolutum Sm. x E. L. 'White Beauty') ’Grand Old Man'
Erythronium L. (E. revolutum Sm. x E. L. 'White Beauty') ’Moonlight Serenade'
Erythronium L. (E. revolutum Sm. x E. L. 'White Beauty') ’Sunset Serenade'
Erythronium L. (E. tuolumnense Applegate (hybr. hort.)) ’Joanna'
Erythronium L. (E. tuolumnense Applegate (hybr. hort.)) ’Sundisc'
Erythronium L. (E. tuolumnense Applegate x E. californicum Purdy) ’Pagoda'
Erythronium L. (E. tuolumnense Applegate x E. oregonum Applegate 'White Beauty') ’Citronella'
Erythronium L. (E. tuolumnense Applegate x E. revolutum Sm.) ’Kondo'
Erythronium revolutum Sm. ’Johnsonii'
Erythronium revolutum Sm.
Erythronium revolutum Sm. (hybr. hort.) ’Kinfauns Pink'
Erythronium tuolumnense Applegate
Erythronium umbilicatum