Paeonia L. mieszańce międzysekcyjne ITOH

Szkółka peonii rodziny Gießler z Niemiec
20 października, 2016
Tulipa L. tulipan gatunki, odmiany, mieszańce
29 października, 2016

Paeonia L. mieszańce międzysekcyjne ITOH

Stosunkowo młoda grupa odmian. Za jej twórcę uważa się japońskiego ogrodnika Toichi Ito, który w 1948r. skrzyżował krzewiastą piwonię P. x lemoinei (P. lutea x P. suffruticosa 'Yaso-Okina') 'Alice Harding' (syn. 'Soleil d’Or') z piwonią chińską P. lactiflora 'Kakoden'. Z nasion uzyskał on 36 siewek, które zakwitły dopiero po jego śmierci w 1963r. Początkowo siewki były bardzo podobne do piwonii krzewiastych. W 1960r. amerykański ogrodnik Luis Smirnov, za zgodą wdowy po Toichi Ito, przywiózł je do USA i w 1974r. zarejestrował pierwsze cztery odmiany 'Yellow Crown' (Itoh-Smirnow, 1974),  'Yellow Emperor' (Itoh-Smirnow, 1974),  'Yellow Gem' i 'Yellow Haeven' (Itoh-Smirnow, 1974). Odmiany te wzbudziły w USA sensację i kolejni hodowcy podjęli próby krzyżowania piwonii krzewiastych z bylinowymi. Do najbardziej zasłużonych twórców odmian należą Anderson, Hollingsworth i  Seidl.

Mieszańce ITOH łączą w sobie pozytywne cechy peonii chińskich i krzewiastych. Po piwoniach krzewiastych przejęły plamę na nasadzie płatka, sztywne pędy i ulistnienie. Po piwoniach chińskich zamieranie pędów nadziemnych na okres zimy oraz szeroką paletę barw. Trochę inaczej, jak u piwonii bylinowych, oczka wiążą się nie tylko na górnej części karpy korzeniowej ale i na podziemnej części pędów. Ta odmienność powoduje, że z roku na rok roślina wydaje coraz więcej pędów kwiatowych i płonnych. Odmiany z tej grupy cechują się eleganckim, kulistym pokrojem roślin, sztywnymi pędami i z reguły kwiatami skierowanymi ku górze.

Obecnie znanych jest około setki odmian różniących się od siebie barwą i formą kwiatu. Dopiero od kilku lat goszczą w naszych, polskich ogrodach. Wymagania uprawowe mają podobne jak piwonie bylinowe. Przy zakupie należy zwracać uwagę aby karpa miała minimum od trzech do pięciu oczek oraz minimum trzy solidne korzenie. To jest niezbędne minimum ale nie gwarantuje kwitnienia w następnym roku. Oczywiście im większa karpa tym lepiej.